Ziua Internationala a Tolerantei

           Ziua de 16 noiembrie, dedicată sărbătoririi toleranţei în lume şi inclusă în calendarul Organizaţiei Naţiunilor Unite, are menirea să ne reamintească faptul că e datoria fiecăruia dintre noi să cunoaştem şi să promovăm diversitatea. Pentru realizarea unei solidarităţi reale în diversitate, omenirea trebuie să practice dialogul și cooperarea între culturi, să cultive respectul reciproc, să adopte valori şi convingeri care descurajează atitudinile extremiste dominate de violență și ură.
      În 1996, Adunarea Generală a ONU, prin Rezoluția 51/95, a invitat țările membre să sărbătorească în fiecare an această zi, prin acțiuni de promovare a înțelegerii și păcii, la care să participe atât instituțiile de învățământ, cât și publicul larg. Astfel, statele membre ONU sunt încurajate să organizeze manifestări axate pe programe și acțiuni educative ce îi vizează atât pe copii cât și pe adulți, prin care să-i mobilizeze să aibă atitudini tolerante.