CULTUL EROILOR ÎN MEMORIA COLECTIVĂ A COMUNITĂȚILOR LOCALE -10 iunie 2021

Oficiul Național pentru Cultul Eroilor împreună cu alte instituții abilitate  elaborează programul manifestărilor prilejuite de Ziua Eroilor, care este, potrivit legii, sărbătoare națională.

În această zi elevii Școlii noastre au depus flori și au recitat poezii la Mormântul Eroilor.

Află mai multe:

În această zi, în toate bisericile din țară și străinătate se face pomenirea tuturor eroilor români căzuți de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credință, libertate, dreptate și pentru apărarea țării și întregirea neamului.

În popor exista credința că, odată cu Înălțarea Domnului, se înălțau și sufletele celor adormiți de la Săptămâna Luminată încoace. Sufletele care rătăceau, deveneau strigoi și provocau neajunsuri oamenilor și animalelor. De aceea în această zi se practicau ritualuri magice de apărare: erau culese și sfințite plante despre care se crede ca au proprietăți apotropaice (leustean, alun, paltin); se buciuma la răspântia drumurilor și pe dealuri; oamenii se încingeau peste brâu cu ramuri de leuștean  și erau date  de pomană bucate pentru morți.